Užitkový nákladní elektromobil pro obec Rostoklaty

V srpnu jsme získali skvělého pomocníka pro údržbu a péči o vzhled obce. A tím je nový nákladní užitkový elektromobil SELVO S2.DCH. Jelikož s vozítkem, kterému někdy přezdíváme pojízdný vysavač, papa mobil, zmrzlinářský vůz či ekovláček, jezdíme už druhý měsíc, vnímáme pozitivní reakce okolí. Nejvíce Vás zajímá:  Kolik to stálo? A protože auto vypadá malinkaté, tak často slyšíme dotaz: A vejdete se tam? Na obranu autíčka musím konstatovat, že ve škodovce stodvacítce bylo místa rozhodně méně a ano, vejdeme se tam, a to celkem pohodlně.

Pořizovací cena byla 580.800 Kč včetně DPH. To není málo peněz. Pokud by nešlo na pořízení vozidla čerpat dotace, tak bychom jej nejspíše nepořizovali a nadále bychom huntovali starostovu modrou feldu. Využili jsme však výzvy SFŽP, konkrétně program Národní plán obnovy - alternativní doprava. Z něj se podařilo získat finanční příspěvek 200.000 Kč na pořízení elektromobilu. Zbývá tedy 380.800 Kč, které bychom neradi dávali z obecního rozpočtu, a tak ještě využijeme dotační titul Středočeského kraje s názvem Fond obnovy venkova – oblast podpory Technická infrastruktura. Právě probíhá podání žádosti. Z něj by se teoreticky dalo čerpat dalších 323.680 Kč. Spoluúčast obce by tedy nakonec byla pouze 57.120 Kč. A to je myslím velice dobrá cena za nové auto, které vlastně není jenom auto.

Co všechno stroj umí a jaké jsou jeho parametry? Maximální rychlost je 45 km/h, dojezd na plné nabití je cca 80 km. Nabíjet lze z normální zásuvky na 230 V s 16A jističem. Auto je způsobilé pro provoz na pozemních komunikacích, je pojištěné a má přidělenou SPZ. Má tažné zařízení, užitkovost lze tedy zvýšit připojením přívěsného vozíku. Kabina je dvoumístná, vybavená klimatizací a topením. Korba je sklopná s nosností až 500 kg. A třešničkou na dortu je pak měnič napětí z 12 V na 230 V s maximálním příkonem 2000 W, který z auta dělá takovou velikou pojízdnou powerbanku. Měnič jsme vyzkoušeli v praxi, takže jsme z auta již napájeli vrtačku s míchadlem na beton, velkou úhlovou brusku při řezání dlažby, bourací kladivo nebo čerpadlo na vodu při čerpání obsahu kanalizační jímky v rámci opravy poruchy. Už se moc těším, až z něj natáhneme prodlužovačku pro ohřev svařeného vína při některé z předvánočních akcí nebo například rozsvítíme vánoční stromeček.

S autem jsme nadmíru spokojeni a věříme v jeho spolehlivost a dlouhou životnost. Výrobek je to z Číny, ale rudá hvězda na C.O.C. listu mu snad neubírá na kráse. Pro porovnání, podobný stroj od evropského výrobce, konkrétně z Dánska začíná v základu na pořizovací ceně 1,2 mil. Za tuto cenu bychom měli Selva dvě. Na přiložených fotografiích si můžete prohlédnout, jak všestranný pomocník to je.

PřílohaVelikost
Image icon elektroauto.jpg851.23 KB
Image icon elektroauto_2.jpg1.73 MB
Image icon elektroauto_iii.jpg1.33 MB
Image icon elektroauto_iv.jpg2.14 MB